Pojęcie domu inteligentnego już kilka lat temu na stałe weszło do terminologii technicznej i budowlanej. Pomimo wzrostu jego popularności i ogólnego rozumienia, czym jest taki dom, trudno spotkać choćby jedną jego definicję. Wynika to zapewne z faktu, że technologia tego typu jest bardzo szeroka i może być rozumiana na wiele sposobów.

Czym jest inteligentny dom?

Wraz z rozwojem nowoczesnego budownictwa mieszkaniowego systematycznie rosną też oczekiwania odnośnie komfortu domów i mieszkań. Przyszli właściciele chcą energooszczędnych okien, kominków z płaszczem wodnym czy systemów alarmowych, które zapewnią im poczucie bezpieczeństwa. Na tym jednak nie kończą się ich potrzeby. Z pewnością już od dawna doceniasz możliwość sterowania telewizorem za pomocą pilota czy otwierania nim bramy garażowej.

System inteligentnego domu umożliwia kolejny krok w przyszłość. Pozwala bowiem nie tylko na zdalną obsługę multimediów. Dzięki zintegrowanym funkcjom, modułom sterującym i aplikacjom mobilnym możesz zdalnie zarządzać niemal każdą instalacją w budynku. Domy inteligentne są komfortowe i bezpieczne, ale ich największą zaletą jest możliwość tworzenia przez Ciebie optymalnego klimatu wnętrza. To Ty decydujesz o tym:

Czym więc są domy inteligentne? Ogólnie określa się nimi budynki lub mieszkania, w których wybrane systemy są zintegrowane i mogą być sterowane za pomocą aplikacji lub pilota. To domy lub mieszkania, które zapewniają maksymalny komfort użytkownikom i ułatwiają im wykonywanie codziennych czynności.

Elementy inteligentnego domu

Tym, co wyróżnia inteligentne domy, jest możliwość dowolnego konfigurowania zestawu instalacji czy urządzeń, które zostają połączone w jeden system i mogą być obsługiwane zdalnie. Specjaliści mówią o nich „scenariusze”. Komponowanie scenariusza zależy od czynników takich jak układ architektoniczny budynku, możliwości techniczne czy potrzeby mieszkańców. Wybierając system inteligentnego domu warto upewnić się, że ma on możliwość rozbudowy. Dzięki takim rozwiązaniom mamy możliwość zaimplementowania prostej instalacji niskim kosztem, a następnie sukcesywnego rozszerzania funkcjonalności domu w przyszłości.

Możliwości w tym zakresie są bardzo szerokie. Domy inteligentne mogą zawierać zintegrowane ze sobą:

Zalety smart domu

System Smart Home umożliwia zarządzanie wszystkimi domowymi instalacjami i systemami z jednego miejsca. Pozwala też na programowanie ich funkcji. Wracając z pracy czy dłuższego wyjazdu turystycznego, możesz zlecić włączenie się systemu centralnego ogrzewania. Dzięki temu, kiedy dotrzesz na miejsce, powita Cię ciepłe wnętrze.

Co jeszcze zapewnia inteligentne mieszkanie czy inteligentny dom? Urządzenia sterowane aplikacją czy programowane mogą działać pod Twoją nieobecność. Wystarczy, że zlecisz otwieranie się i zamykanie żaluzji lub włączanie i wyłączanie oświetlenia o określonych porach. Dla potencjalnych włamywaczy będzie to sygnał, że dom nie jest opuszczony.

Niewątpliwą zaletą, inteligentnych domów, jest wygoda mieszkańców. Zastosowanie czujników zmierzchu, ruchu, dymu i innych sprawia, że wchodząc na schody, zapali się światło, a gdy dojdzie do pożaru – uruchomią się zraszacze. W nowoczesnych systemach możesz też sterować urządzeniami za pomocą głosu. Dzięki temu, zanim rano wstaniesz z łóżka, włączysz muzykę, odsłonisz żaluzje i podkręcisz ogrzewanie.

Komu warto zlecić realizacje systemu inteligentnego domu?

System inteligentnego domu jest złożony i łączy w sobie elementy instalacji teletechnicznych, pożarowych, kontroli dostępu, pogodowych oraz wielu innych. Dlatego zarówno projektowanie, jak i montaż warto powierzyć firmie, która ma w tej dziedzinie duże doświadczenie. Do takich zalicza się Rockmatic, która jest owocem współpracy pasjonatów z dziedzin informatyki, automatyki i elektryki.

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *